Οι υποψηφιότητες για τα Όσκαρ 2015

Οι υποψηφιότητες για τα Όσκαρ 2015

academy awards 2015 nominees

Ανακοινώθηκαν σήμερα οι υποψηφιότητες για τα Όσκαρ 2015

Καλύτερη Ταινία – Best Picture
American Sniper
Birdman
“Boyhood”
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
“Selma”
The Theory of Everything
Whiplash

Καλύτερη σκηνοθεσία – Best Director
Alejandro González Iñárritu, “Birdman
Richard Linklater, “Boyhood”
Bennett Miller, “Foxcatcher”
Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, “The Imitation Game

Βραβείο Α’ Αντρικού ρόλου – Best Actor
Steve Carell, “Foxcatcher”
Bradley Cooper, “American Sniper
Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game
Michael Keaton, “Birdman
Eddie Redmayne, “The Theory of Everything

Βραβείο Α’ Γυναικείου ρόλου – Best Actress
Marion Cotillard, “Two Days, One Night”
Felicity Jones, “The Theory of Everything
Julianne Moore, “Still Alice
Rosamund Pike, “Gone Girl
Reese Witherspoon, “Wild”

Βραβείο Β΄ αντρικού ρόλου – Best Supporting Actor
Robert Duvall, “The Judge”
Ethan Hawke, “Boyhood”
Edward Norton, “Birdman
Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
J.K. Simmons, “Whiplash

Βραβείο Β’ Γυναικείου ρόλου – Best Supporting Actress
Patricia Arquette, “Boyhood”
Laura Dern, “Wild”
Keira Knightley, “The Imitation Game
Emma Stone, “Birdman
Meryl Streep, “Into the Woods

Βραβείο διασκευασμένου σεναρίου – Best Adapted Screenplay
American Sniper” (Jason Hall)
The Imitation Game” (Graham Moore)
“Inherent Vice” (Paul Thomas Anderson)
The Theory of Everything” (Anthony McCarten)
Whiplash” (Damien Chazelle)

Βραβείο πρωτότυπου σεναρίου – Best Original Screenplay
Birdman” (Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo)
“Boyhood” (Richard Linklater)
“Foxcatcher” (E. Max Frye, Dan Futterman)
The Grand Budapest Hotel” (Wes Anderson, Hugo Guiness)
“Nightcrawler” (Dan Gilroy)

Βραβείο φωτογραφίας – Best Cinematography
Birdman” (Emmanuel Lubezki)
The Grand Budapest Hotel” (Robert D. Yeoman)
“Ida” (Ryszard Lenczweski; Lukasz Zal)
“Mr. Turner” (Dick Pope)
“Unbroken” (Roger Deakins)

Καλύτερα κοστούμια – Best Costume Design
The Grand Budapest Hotel” (Milena Canonero)
“Inherent Vice” (Mark Bridges)
Into the Woods” (Colleen Atwood)
“Mr. Turner” (Jacqueline Durran)
Maleficent” (Anna B. Sheppard, Jane Clive)

Βραβείο καλύτερου μοντάζ – Best Film Editing
American Sniper” (Joel Cox, Gary Roach)
“Boyhood” (Sandra Adair)
The Grand Budapest Hotel” (Barney Pilling)
The Imitation Game” (William Goldenberg)
Whiplash” (Tom Cross)

Καλύτερο make up – Best Makeup and Hairstyling
“Foxcatcher”
The Grand Budapest Hotel
Guardians of the Galaxy

Καλύτερη μουσική – Best Music (Original Score)
The Grand Budapest Hotel” (Alexandre Desplat)
The Imitation Game” (Alexandre Desplat)
Interstellar” (Hans Zimmer)
“Mr. Turner” (Gary Yershon)
The Theory of Everything” (Jóhann Jóhannsson)

Καλύτερο τραγούδι – Best Music (Original Song)
“Lost Stars” from “Begin Again”
“Grateful” from “Beyond the Lights”
“I’m Not Gonna Miss You” from “Glen Campbell: I’ll Be Me”
“Everything is Awesome” from “The LEGO Movie
“Glory” from “Selma”
Βραβείο Καλύτερης Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης – Best Production Design
The Grand Budapest Hotel” (Adam Stockhausen; Anna Pinnock)
The Imitation Game” (Maria Djurkovic; Tatiana Macdonald)
Interstellar” (Nathan Crowley; Gary Fettis, Paul Healy)
Into the Woods” (Dennis Gassner; Anna Pinnock)
“Mr. Turner” (Suzie Davies; Charlotte Watts)

Καλύτερη επεξεργασία ήχου – Best Sound Editing
American Sniper
Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
“Unbroken”

Καλύτερο μιξάζ ήχου – Best Sound Mixing
American Sniper
Birdman
Interstellar
“Unbroken”
Whiplash

Βραβείο οπτικών εφέ – Best Visual Effects
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X-Men: Days of Future Past

Καλύτερη ταινία Κινουμένων σχεδίων – Best Animated Feature Film
“Big Hero 6”
“The Boxtrolls”
How to Train Your Dragon 2
“Song of the Sea”
“The Tale of Princess Kaguya”

Καλύτερη ξενόγλωσση ταινία – Best Foreign Language Film
“Wild Tales” (Damián Szifrón; Argentina)
“Tangerines” (Zaza Urushadze; Estonia)
“Timbuktu” (Abderrahmane Sissako; Mauritania)
“Ida” (Pawel Pawlikowski; Poland)
“Leviathan” (Andrey Zvyagintsev; Russia)

Καλύτερο ντοκιμαντέρ – Best Documentary Feature
“CITIZENFOUR”
“Finding Vivian Maier”
“Last Days in Vietnam”
“The Salt of the Earth”
“Virunga”

Καλύτερο ντοκιμαντέρ μικρού μήκους – Best Documentary (Short Subject)
“Crisis Hotline: Veterans Press 1”
“Joanna”
“Our Curse”
“The Reaper”
“White Earth”

Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους – Best Short Film (Animated)
“The Bigger Picture”
“The Dam Keeper”
“Feast”
“Me and My Moulton”
“A Single Life”

Best Short Film (Live Action)
“Aya”
“Boogaloo and Graham”
“Butter Lamp”
“Parvaneh”
“The Phone Call”

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Post comment